7 rád ako vybrať ideálnu grafickú kartu

7 rád ako vybrať ideálnu grafickú kartu


Samostatná grafická karta môže zvýšiť výkon počítača 3 až 10 násobne v hrách a grafických aplikáciach. Výkon nie je závislý iba od veľkosti pamäte, ale predovšetkým od čipu a zbernice. Pred výberom najlepšej grafiky poradíme ako ušetriť a kúpiť grafickú kartu s najlepším pomerom cena / výkon.

Na úvod musím spomenúť, že výber grafickej karty pre bežného užívateľa, je niekedy dosť problematickým riešením. Výrobcov, ako aj modelov grafický kariet je v súčasnosti dosť veľa, do popredia sa dostáva jedna technológia za druhou, takisto sa dosť často menia aj rozhrania pre samotné pripojenie grafických kariet na matičnú dosku. Skúsim Vám poradiť , ako vyberať  tú spravnú grafickú kartu pre Vás. 

 

1. Kompatibilitaporovnanie AGP PCI-Express

Pred nákupom alebo pred uvažovaním nad samotnou kúpou grafickej karty treba zistiť a preveriť, akým grafickým rozhraním disponuje Vaša matičná doska. Staršie matičné dosky disponujú starými AGP 4x alebo AGP 8x grafickými rozhraniami, ktoré sú už ale jednoznačne vytláčané novými a rýchlejšími rozhraniami označovanými ako PCI-Express. V súčasnosti je najmodernejším a najrýchlejším grafickým rozhraním PCI-Express 3.0 .Veľkou výhodou PCI-Express rozhrania je jeho spätná kompatibilita so staršími verziami. To v praxi znamená, že grafická karta pre PCI-Express 3.0 bude fungovať aj na doske s rozhraním PCI-Express 2.0, avšak bude poznačená poklesom výkonu. To, akým grafickým rozhraním disponuje matičná doska sa dozviete jednoducho z manuálu k doske.Históriu staršieho AGP portu nájdete priamo na webe http://cs.wikipedia.org/wiki/AGP .Pokiaľ si naopak chcete prečítať podrobnejšie informácie ohľadne novšieho PCI-Express rozhrania, odporúčam navštíviť web http://sk.wikipedia.org/wiki/PCI-Express .

 

2. Výrobca

Jedným  z najrozhodujúcejších vplyvov pri výbere karty ( ako aj iného komponentu  ) je samotný výrobca grafickej karty. V súčasnosti je trh zastúpený v podstate len 2 najväčšími výrobcami grafických čipov:

  • nVidia
  • AMD (v minulosti ATI)

nVidia má pre svoje modely označenie GeForce, AMD používa pre svoju modelovú sériu označenie Radeon.

logo nvidia geforce        logo amd radeon

 

 

 

 

Ťažko hodnotiť, ktorý z týchto výrobcov je lepší alebo horší, v súčasnej dobre chrlia jednu novinku za druhou obaja výrobcovia. Naviac obidvaja výrobcovia  grafických čipov pôsobia na trhnvidia amd ati suboju už veľmi dlho, a tak svoje výrobné postupy a procesy majú perfektne zvládnuté. Väčšina užívateľov si vyberá výrobcu podľa predchádzajúcej skúsenosti, takže pokiaľ ste mali napríklad grafiku od nVidie a bez problémov Vám slúžila niekoľko rokov, pravdepodobne nenájdete dôvod na výraznú zmenu. Čo sa týka výrobcu, je na Vás, ktorý z týchto dvoch Vás oslovil viac.

 

3. Využitie karty

Pred samotnou kúpou grafiky si treba uvedomiť aj to, že rýchlosť počítača je daný najpomalším komponentom počítača. Treba zhodnotiť, na aké účely by sa mala daná grafická karta používať, je zbytočné pri surfovaní po Internete vlastniť špičkovú grafickú kartu s vysokým grafickým výkonom, ktorý nebudeme využívať, naviac nám v tomto prípade dosť rapídne stúpne spotreba celej PC zostavy. V zásade delíme grafické karty na :

-Low-end, to znamená najmenej výkonné čisto kancelárske grafické karty

-stredná trieda, tzv. Mainstream, to znamená karty s vynikajúcim pomerom cena/výkon pre multimediálne využitie a pre občasných hráčov

-High-End, najvyššia kategória grafických kariet, čo sa výkonu týka, väčšinou ide o vlajkové modely toho-ktorého výrobcu, poskytujúce najvyšší grafický výkon v kombinácii s podporou úplne najnovších technológií. Tieto karty jednoznačne odporúčam hlavne pre hráčov.

 

4. Chladenie a spotreba

Sú to takisto veľmi podstatné parametre pri výbere a kúpe grafiky. Jeden parameter je priamo naviazaný na ten druhý. V podstate delíme grafické karty na aktívne a pasívne chladené.

radeon pasivne chladenie      radeon aktivne chladenie

 

 

Pasívne chladené grafické karty sú vhodné do úsporných PC, prípadne do obývačkových PC, kde chce mať majiteľ karty kľud. Pasívne chladená karta sa rovná 0db hluku J.Pasívne chladená karta môže byť samozrejme len z kategórie menej výkonných kariet, v podstate ide o kus hliníkového chladiča pevne upevneného priamo na grafike. Druhou skupinou sú teda aktívne chladené karty.Poznáme tzv. referenčné chladiče, jedná sa často o najmenej kvalitné a najhlučnejšie aktívne chladiče, ktoré sú vydané na trh tesne po samotnom vydaní grafickej karty .Následne si jednotlivý výrobcovia upravujú chladenie podľa svojich predstáv.Je bežným zvykom vidieť na kvalitnej a výkonnej grafickej karte aj trojicu účinných ventilátorov. Myslím, že najlepšími výrobcami grafických kariet, čo sa kvality chladenia týka sú spoločnosti ako Asus, Gigabyte a Sapphire.Majú dlhú históriu výroby komponentov a každý z výrobcov ponúka rôzne vychytávky, Asus  a Sapphire napríklad bežne ponúka  prachuvzdorný a samočistiaci systém chladenia.

     

                                                        geforce chladenie asus

Čo sa týka spotreby, najnižšiu spotrebu majú samozrejme karty s pasívnym chladením, najvyššiu zvyčajne najvýkonnejšie grafiky pre hráčov. V súčasnej dobe je ale trendom výrobcov znižovať postupne spotrebu samotnej karty a zároveň zvyšovať jej výkon. V tomto smere je myslím si na tom lepšie spoločnosť AMD, kde aj jej najvýkonnejšie karty majú v kľude spotrebu pod 3W.Napájanie karty rieši samozrejme okrem napájania samotnej matičnej dosky aj zdroj. Vo všeobecnosti platí, že kancelárske grafické karty si vystačia s 350W zdrojmi, stredná generácia kariet s 500W zdrojmi a pri výkonných hráčskych kartách musí byť PC zostava osadená minimálne 500W účinným a certifikovaným zdrojom. Hráčsky zdroj by mal mať logo 80+ certifikáciu. Vďaka ktorej reálne musí prepustiť v maximálnom zaťažení spomínaných 80% elektrickej energie a tak zaistiť grafickej karte dostatočný prívod elektrickej energie. Viac informácií aj o certifikáciach zdroja si môžte naštudovať http://sk.wikipedia.org/wiki/Zdroj_(po%C4%8D%C3%ADta%C4%8D)#V.C3.BDkon_zdroja

 

 

 

5. Parametre určujúce výkon

Ako vybrať tú správnu grafickú kartu napríklad na multimédiá alebo dokonca na hry? Dobrým pomocníkom v tomto prípade sú jednoznačne parametre určujúce výkon samotnej grafickej karty. 

Veľkosť pamäte

Laicky je najsledovanejším parametrom veľkosť pamäte. Aktuálne majú grafiky veľkosť pamäte od 512MB až do 6GB pri najvýkonnejších modeloch. Nie všetko je ale o tomto číslo. Podstatný je ale samotný grafický čip a jeho výkon. Nezriedka sa stáva, že napríklad 1GB grafická karta s novším grafickým čipom je výkonnejšia ako 2GB staršia generácia kariet.Je potrebné si teda uvedomiť, že mať grafickú kartu s veľkou pamäťou je síce pekná vec, ale niekedy to môže byť zbytočné vyhadzovanie peňazí. Grafická karta musí vedieť s takouto pamäťou vedieť pracovať, čo je častokrát pri lacnejších modeloch kameň úrazu.

Frekvencia čipu

Pri tomto parametre platí jednoduché pravidlo, čím vyššia frekvencia jadra, tým vyšší výkon grafiky. Grafický čip je vlastne mozgom celej grafickej karty, stará sa o rýchlosť spracovania inštrukcií.

Najvýkonnejšie grafické karty bežne prekonávajú 1000Mhz hranicu taktu jadra.

Typ pamäte

Pri starších grafických kartách  sa bežne používali pamäte typu GDDR. Dnes sa pri strednej generácii používajú novšie GDDR3 pamäte, alebo pri hráčskych grafikách v súčasnosti najnovšie a najrýchlejšie GDDR5 pamäte.

Frekvencia pamäte

Opäť platí pravidlo o veľkosti, čím vyššia frekvencia pamäte, tým je karta výkonnejšia.

Zbernica

Z predchádzajúcich riadkov už vieme, že sa od seba líšia grafické karty veľkosťou pamäte alebo typom použitej pamäte, velký vplyv na výkon grafickej karty má ale aj šírka pamäťovej zbernice.Aj tu samozrejme platí, čím je šírka väčšia, tým je to lepšie.Šírka zbernice sa udáva v bitoch, štandardná šírka pri kancelárskych grafikách je 64 bitov, pri hráčskych grafikách sa ale pohybujeme už v číslach 128 až 512 bitov.

GPU Benchmark

Parameter podľa ktorého viete porovnať výkon jednotlivých grafických čipov. Čím je číslo vyššie tým má grafická karta vyšší grafický výkon. Pre jednoduchšie porovnanie sa je možné riadiť aj podľa hviezdičiek, ktoré sú odvodené práve od GPU Benchmark. 

Hviezdičkové hodnotenie výkonu 

Občasný hráč by si mal vybrať grafickú kartu s výkonom od 1,5 hviezdičky. Pre náročnejšieho hráča je vhodná grafická karta od 2,5 hviezdičky a pre najnáročnejších hráčov, ktorý chcú hrať každú hru na maximum detailov odporúčame grafické karty s výkonom od 3,5 hviezdičky. Ako štandard je myslené hranie pri rozlíšení 1920x1080 nazývané aj ako Full HD rozlíšenie.

6. Výstupné konektory

Na každej grafickej karte sa nachádzajú konektory, pomocou ktorých sa grafika spojí s výstupným zobrazovacím zariadením.Opäť platí, čím je konektorov viac, tým je grafika pravdepodobne výkonnejšia a má všestrannejšie využitie.V zásade poznáme tieto typy konektorov:

VGA  konektor

Ide o v minulosti jednoznačne najpoužívanejší typ konektora. Má 15 pinov a je analógovým konektorom.V súčasnosti ho nájdete na väčšine kancelárskych grafických kariet, kde je predpoklad používania starších typov monitorov.Pokiaľ sa VGA konektor na karte nenachádza, spravidla je dodávaná redukcia umožňujúca pripojenie na VGA konektor. Zvláda prenos rozlíšenia až do 2048x1536 bodov.

DVI konektor

Príchodom LCD monitorov prišiel na svet aj prvý digitálny konektor. DVI  konektor v zásade delíme na DVI-D , ktorý prenáša len digitálny signál a DVI-I, ktorý prenáša digitálny aj analógový signál. Rozlišujú sa len počtom pinov. Konektor DVI dokáže prenášať obraz o maximálnom ultra vysokom rozlíšení 2560x1600 bodov.

HDMI konektor

Ide o v súčasnosti najpoužívanejší digitálny konektor. Veľkou výhodou tohto konektora je fakt, že dokáže preniesť spolu s obrazom aj zvuk. V súčasnosti je najnovšou verziou tohto konektora HDMI 1.4a, okrem prenosu kvalitného obrazu v najvyšších rozlíšeniach dokáže prenášať aj 7.1 zvuk, naviac aj 3D obraz.

DisplayPort konektor

Najnovší digitálny konektor, v súčasnosti používaný vo výkonných grafických kartách hlavne pre hráčov. Hlavnou prednosťou tohto konektora je podpora tzv. Multi-Streamu, čo umožňuje posielať z jedného DisplayPort konektora signál naraz až na 5 monitorov.

 

7. Cena

Cenový strop karty by som zvolil podľa jednoduchého pravidla. Čím sú drahšie ostatné komponenty, tým má väčší zmysel investovania do drahšej a výkonnejšej grafickej karty. Nemá zmysel kupovať „herné delo“ , pokiaľ máte počítač určený do kancelárie a na jednoduché multimédia.kupa grafiky

 

 

© PCkonfig.sk, kopírovanie a šírenie obsahu bez súhlasu autora je zakázané.

Odporúčame

PCkonfig.sk  
PC zostavy PC zostavy