7 rád ako nakupovať LCD
Marek Pckonfig.sk
Moderný LCD monitor s LED podsvietením, IPS technológiou a vysokým rozlíšením ušetrí až 70% nákladov na energiu a zobrazí perfektný obraz aj pri bočnom pohľade. Rýchla odozva a vysoký kontrast je ideálna pre moderné hry a filmy. Pri výbere poradíme ako ušetriť a kúpiť LCD monitor k počítaču alebo notebooku s najlepším pomerom cena / výkon. 1. Účel použitia monitora 2. Podľa vyššie vybraného účelu si upresniť parametre 3. Možnosti prepojenia s PC 4. Multimediálne doplnky 5. Dizajn 6. Záruka a servis 7. Cena
1. Na aké účely by mal LCD monitor slúžiťSkratka LCD (Liquid Crystal Display, teda displej z tekutých kryštálov) sa používa na označenie displejov, ktoré na vytvorenie obrazu využívajú mikroskopické kryštály, schopné meniť svoju polohu v závislosti od toho, či na ne pôsobí elektrické napätie, alebo nie. LCD LED Väčšina dnešných monitorov využíva LED podsvietenie preto sa označujú ako LED monitory. Označenie LED monitor však nie je celkom správne. Popravde monitor zložený z led svetiel by bol extrémne veľký a nedetailný. Svetelné tabule na športových, alebo reklamných podujatiach túto technológiu využívajú, ale nie je zámerne tak detailná a kvalitná, aký by mohol byť variant tohto typu v domácnosti. Označenie LED sa však používa v skutočnosti pre LCD monitory a televízory, ktoré fungujú naďalej na princípe LCD, ale majú podsvietenie LED svetlami namiesto používaných studených katódových trubíc a sú výrazne šetrnejšie ohľadom spotreby eklektickej energie. Pokročilejšie technológie a kvalitnejšie parametre obrazu ponúkajú technológie VA LED a W-LED.
IPS IPS monitory sú vhodné pre najnáročnejších používateľov. Ponúkajú špičkové parametre a výborné farebné spektrum. Výhodou je perfektné podanie tzv. živých farieb a zobrazenie pravej čiernej. Profesionálov a grafikov poteší najmä rovnomerné podanie farieb po celej ploche obrazovky. Disponujú vynikajúcimi pozorovacími uhlami bez straty kvality. Najčastejšie ich používajú profesionálni grafici. Veľkou nevýhodou týchto monitorov bola vysoká doba odozvy ktorá sa často pohybovala na úrovni 8 až 16 ms. Preto mali tieto monitory skôr profesionálne využitie na úkor domácnosti. Vývojom IPS monitorov sa však tento parameter u niektorých modelov dostal na akceptovateľnú hranicu 5 až 6 ms, ktorá je štandardom pri bežnom využívaní monitora aj na multimediálne využitie.
Domáce použitie
samozrejme dôležitými atribútmi naďalej ostáva cena a dizajnové prevedenie monitora. Čo sa týka parametrov, najdôležitejšími ostáva samozrejme uhlopriečka, ktorá sa zvykne pohybovať v rozmedzí 19“-24“. Ďalšími nemenej dôležitými parametrami sú jas, kontrast, pozorovacie uhly, možnosť digitálneho prepojenia s PC, farebnosť, odozva a pozorovacie uhly. Vďačným doplnkom pri týchto typoch monitorov je napríklad integrovaná kamera poprípade zabudované stereo reproduktory.
Kancelária
2. Popis parametrov LCD monitora:
3. Prepojenie s PC:Lacnejšie modely poskytujú prepojenie analógovým spôsobom prostredníctvom analógového konektoru označovaného VGA 15D-SUB. Ide o konektor, ktorý sa používal pri starších CRT monitoroch. Tento konektor a tento spôsob pripojenia postačuje pre menšie monitory, je určený pre nenáročných užívateľov. Ak ste sa rozhodli pre kúpu väčšieho monitora a budete ho využívať na hry, poprípade na video, kvalitnejším a asi najpoužívanejším konektorom pre prepojenie s PC ostáva digitálny konektor DVI. Obraz je pri takomto zapojení proti analógovému pripojeniu kontrastnejší, ostrejší a hlavne z pohľadu farieb vernejší. Najnovším štandardom, ktorý sa začína používať pri LCD monitoroch a hlavne pri LCD TV je HDMI konektor a Display Port. Tento typ prepojenia je významný pre väčšie uhlopriečky, kedže dokáže prenášať najkvalitnejší obraz pri najvyššom tzv. Full HD rozlíšení. Typy konektorov používaných u LCD monitorov a LCD TV :
4. Multimediálne doplnky:Medzi multimediálne doplnky, ktoré zvyknú byť už priamo zabudované sú reproduktory, alebo mikrofón. To ale nie je zďaleka všetko. V súčastnosti sa do LCD panelov zabudovávajú aj webkamery, alebo TV tunery, pomocou ktorých sa Váš LCD monitor mení na plnohodnotný LCD TV. K takýmto monitorom sa častokrát dodáva aj diaľkové ovládanie. Taktiež USB huby si získali svoje miesto v stojanoch a na zadných stranách LCD monitorov. 5. Dizajn:Pre niekoho doplnok, pre niekoho podstatný parameter, je však treba vedieť, že na monitor budeme pozerať celý deň. Dizajnových riešení je v súčasnej dobe veľmi veľa, je len na zákaznikovi, aký si vyberie. V súčasnosti sa najlepšie predávajú monitory v lesklej klavírnej čiernej farbe, často v kombinácii s červenou. Kedysi predávaná šedá a strieborná je dnes nezaujímavá a tomu sa prispôsobili samozrejme aj výrobcovia. 6. Doba záruky, záručný a pozáručný servis:Technická podpora, ako aj záručný a pozáručný servis je tiež jednen z hlavných prvkov, na ktoré by si zákazník mal dávať pozor. Jedným z najčastejších problémov pri LCD monitoroch sú vadné pixely. Niektorí výrobcovia rozdeľujú svoje modely do určitých tried, kde poskytujú zákazníkom záruku aj na vadné pixely. Vadný pixel je vlastne bod, ktorý svieti jednou farbou, čo pôsobí rušivo. Táto chyba je neopraviteľná, ide o výrobnú vadu, ktorá sa časom nezhoršuje ani nezanikne. Výrobná norma hovorí, že za vadný sa považuje taký monitor, ktorý má u 19" LCD väčší počet vadných pixelov ako 5. Čo sa týka záruky, zo zákona je na všetky LCD monitory poskytovaná záruka 24 mesiacov, no niektorí výrobcovia poskytujú rozšírenú záruku až na 36 mesiacov. Rozdiel je aj v tom, kde a ako si treba záruku uplatňovať. Pri niektorých výrobcoch sa záruka dá uplatniť priamo na predajni, alebo v autorizovanom servisnom stredisku, niekde stačí vyplniť formulár na webových stránkach výrobcu. V tomto prípade hradí všetky náklady výrobca tým, že k Vám pošle kuriéra, ktorý vadný výrobok prevezme a následne po vybavení reklamácie dovezie späť k Vám. Čo sa týka pozáručného servisu, ide samozrejme o platený servis, niektorý z výrobcov Vám ale vie vyjsť v ústrety aspoň tým, že Vám po oznámení poruchy zariadenie diagnostikuje a zabezpečí odstránenie problému alebo výmenu vadného komponentu. 7. Cena:Ako už bolo spomenuté, pre niekoho je cena významný parameter, niekto uprednostňuje kvalitu pred cenou. Od ceny sa skoro stále odvíja aj kvalita alebo technická podpora. Úplne najlacnejšie LCD monitory majú najnižšie parametre, častokrát sa záruka nevzťahuje na vadné pixely a celý reklamačný proces trvá zvyčajne dosť dlho. Práve pri drahších monitoroch sa môžete spoľahnúť na veľmi dobré parametre, kvalitnú technickú podporu, kde Vám niekedy pri poruche výrobok opravia aj na nasledujúci pracovný deň, takisto pri vadných pixeloch Vám vedia vadný kus vymeniť za úplne nový. © PCkonfig.sk, kopírovanie a šírenie obsahu bez súhlasu autora je zakázané.
|