Čo to vlastne tá pamäťová karta je?
Pamäťová karta, alebo inak označovaná Flash karta je externé a prenosné záznamové médium, ktoré slúži k ukladaniu a prenosu dát v digitálnej podobe a ktoré slúži k ich zachovaniu aj po odpojení od zdroja energie v ktorom sa používa. Prevažne sú rozmerovo veľmi malé a ich obsah je v prípade potreby prepisovateľný.
Pamäťové karty môžeme taktiež používať pre
prenos dát ako flash disky, pokiaľ máme k dispozícii
čítačku pamäťových kariet. Na rozdiel od flash diskov sú pamäťové karty primárne určené ako dátové úložisko pre iné elektronické zariadenia, ktorými sme dennodenne obklopovaný a ktoré často využívame ako sú napríklad smartfóny, digitálne fotoaparáty, tablety, MP3 prehrávače, digitálne kamery, prenosné herné konzoly, alebo aj často využívané navigácie a prípadne aj notebooky. Slúžia hlavne na ukladanie fotiek, hudby, videí, máp, telefónnych čísel, ale aj na prenos už spomínaných dát a akýchkoľvek súborov, ktoré potrebujeme mať stále pri sebe.
Pamäťové karty sa neustále vyvíjajú. Zväčšuje sa ich kapacita, prenosové rýchlosti zápisu a čítania a v neposlednej rade sa zmenšujú ich rozmery, takže sú veľmi kompaktné a prenosné a tak nezaťažujú naše vrecká.
A ako sa vyznať v širokej spleti ponuky, rôznych typov, formátov, veľkosti pamäte, prenosovej rýchlosti?
Riešenie nie je až také zložité, ako sa na prvý pohľad môže zdať, ak upriamime pozornosť na 3 základne kritéria pri výbere pamäťovej karty.
Typ, Kapacita, Rýchlosť zápisu dát
Takže poďme pekne po poriadku,
1. Typ pamäťovej karty
– je to jedna z najdôležitejších kritérií pri výbere. Typov je viacej a prevažná väčšina zariadení využívajúcich pamäťovú kartu však podporuje len jeden typ. Pokiaľ si nie ste 100% istý, aký typ karty podporuje vaše zariadenie, je dobre si túto informáciu nájsť v návode na obsluhu zariadenia, prípadne sa poradiť so svojim predajcom, aby nevznikali nejaké nejasnosti a chyby.
Compact Flash (CF) – sú jedny z prvých typov pamäťových kariet, ale aj napriek tomu sú vďaka svojej
spoľahlivosti, rýchlosti, odolnosti a stále dostatočnej kapacite preferované najmä v profesionálnych a poloprofesionálnych zrkadlovkách a videokamerach. V súčastnosti sa vyrábajú aj s ohromne veľkými kapacitami až 256 GB a s vysokou rýchlosťou zápisu a čítania až 160 MB/s. Na trhu sa nachádzajú dva typy, ktoré sa od seba líšia iba hrúbkou. Typ I (3,3 mm) a Typ II (5 mm). Medzi jedného z popredných a najväčších výrobcov patrí aj firma SanDisk.
Secure Digital (SD) – Jedná sa o jednu z najrozšírenejších typov kariet. Najčastejšie rozšírené sú medzi
zariadeniami, ako sú digitálne fotoaparáty, PDA, tablety, prenosné hudobné zariadenia atď.
SD karta je jednou z menších formátov a sú ľahko rozpoznateľné vďaka zrezanému pravému hornému rohu. V dnešnej dobe SD označenie už nie je také preferované, prevažuje skôr označenie SDHC, SDXC. Napriek svojim malým rozmerom je vyrábaná s veľkou kapacitou až do neuveriteľných 256 GB a taktiež podporuje vysokú prenosovú rýchlosť až do 90 MB/s. Rozmerovo majú štandard (v-š-h) 32 x 24 x 2 mm.
SD – Tento formát vznikol z pôvodnej MMC karty a boli ním označované všetky SD karty do kapacity do 2 GB.
SDHC – tento formát ja nástupcom SD kariet a umožnil výrobcom použiť vyššiu kapacitu až do 32 GB. Tieto karty majú rovnaké rozmery ako SD karta. Zariadenia podporujúce formát SD si s touto novou variantou karty SDHC nevie poradiť, ale zariadenia navrhnuté pre SDHC dokážu spätne načítať a zapisovať aj na SD karty.
SDXC – jedná sa o SD pamäťové karty, ale s oveľa väčšou kapacitou, najčastejšie používanú od 32 GB až do 256 GB a vyššou rýchlosťou zapisovania dát. Táto technológia karty SDXC umožňuje výrobcom vyrobiť až do kapacity 2TB (terabajtov), ale táto by bola cenovo veľmi nákladná, radovo až niekoľko sto eur. Zariadenia, ktoré vedia načítať a podporujú karty typu SDXC sú spätne kompatibilné a vedia spolupracovať aj s typmi SD a SDHC kariet.
MikroSD (microSD) – rozmerovo malé, kapacitne veľké.
Takzvaná „zmenšená“ pamäťová karta bola spočiatku populárne využívaná výrobcami mobilných telefónov pre ukladanie snímok, videa a hudby. Jej štandardné rozmery sú (v-š-h) 15 x 11 x 1 mm. Toto označenie kariet sa používa s kapacitou maximálne do 2 GB.
MikroSDHC (microSDHC) – sú rozmerovo totožné s mikroSD kartami, ale s vyššou kapacitou od 4 GB do 32 GB. Tieto karty sú prevažne využívané v smartfónoch, MP3 prehrávačoch, GPS navigáciach, tabletoch a sú kompatibilné a využívané aj pre digitálne fotoaparáty.
MikroSDXC (microSDXC) – sú identické s mikroSDHC, ale podstatne vyššou kapacitou, ako v prípade pamäťových kariet SDXC, čiže od 32 GB až do 256 GB.
Aby boli plne využiteľné ako SD karty, napríklad pri použití v notebookoch, alebo iných zariadeniach podporujúcich typ kariet SD, tak potrebujete SD adaptér, ktorý je väčšinou súčasť balenia.
Iné typy pamäťových kariet – na trhu sa vyskytujú aj karty, ktoré boli vyrobené výrobcom, pre svoje konkrétne modely zariadenia a preto sa už používajú len občasne a nepoužijete ich v iných zariadeniach.Typickým predstaviteľom týchto kariet je firma Sony, ktorá pre svoje zariadenia používala pamäťové karty
typu
Memory Stick Pro Duo a
Memory Stick Micro označované, ako karty typu
M2.
Medzi ďalšie takéto karty patrí typ
miniSD, alebo ešte starší typ kariet
označovaných, ako
Multi Media(
MMC) karty. Používajú sa ako alternatíva kariet SD, a vyhovuje pre väčšinu kompatibilných zariadení, aj keď prenosové rýchlosti sú podstatne nižšie.
2. Kapacita pamäťovej karty
– celkom určite je to druhé najdôležitejšie kritérium pri výbere pamäťovej karty. Kapacita pamäťovej karty vlastne určuje koľko obsahu a dát sa vojde na danú pamäťovú kartu. Kapacita sa udáva prevažne v GB (1 Giga Byte = 1024 MB). Čím väčšia je pamäť karty, tým viac obsahu sa na ňu vojde (fotky, hudba, video. atď). Pre bežné najčastejšie používanie sa oplatí mať kartu s kapacitou 2 – 8 GB, v lepšom prípade aj s nejakou rezervou. Pri dnešných dostupných veľkých kapacitách môžu mať však niektoré staršie zariadenia problém s načítaním obsahu kariet, prípadne aj celkovo problém s jej kompatibilitou.
Ako sa zvykne "slengovo" hovoriť, môže zariadenie nepodporujúce danú kapacitu pamäťovej karty „mrznúť„.
Preto je dôležite ! si pred samotnou kúpou pamäťovej karty zistiť v popise alebo manuále Vášho zariadenia, akú maximálnu kapacitu Vaše zariadenie podporuje.
Častá otázka je, akú veľkú kartu si mám kúpiť? Na to však nie je jedna konkrétna odpoveď, ale vo všeobecnosti platí, že čím kapacitne väčšia karta, tým viac dát na ňu uložíte.
Napríklad „koľko fotiek mi vojde na pamäťovú kartu?“
Uveďme si príklad jednoduchej matematiky. Pokiaľ ma jedna fotografia dátový objem priemerne 5 – 10 MB, tak na 1 GB pamäťovú kartu vojde 200 fotiek (1 GB = 1000 MB / 5 MB = 200 fotiek ),a tak napríklad na 16 GB pamäťovú kartu to už bude až 3200 fotiek, atď.
„ Takže pokiaľ sa rozhodujete, akú veľkú pamäťovú kartu si zaobstarať, je potrebné si najprv ujasniť, aké veľké súbory na ňu budete chcieť ukladať (v prípade fotografií ) ak viete dátový objem jednej fotografie, je ľahké si potom prepočítať, akú veľkú kartu budete potrebovať„
„ Ak chcete urobiť napríklad 1000 fotiek, tak potrebná kapacita je cca 6 GB, ale pretože karta s takouto kapacitou sa nevyrába, preto je najlepšia voľba si zaobstarať 8 GB pamäťovú kartu aj s prípadnou rezervou„
„ Pri videu je to obdobné. Ak viete, že minúta videa má cca 300 MB, pretože video súbory sú dátovo objemnejšie ( pri rozlíšení Full HD je to ešte väčší súbor ), tak len pre nahranie 20 minútového videa si budete musieť zaobstarať 64 GB pamäťovú kartu „
A tak sa dostávame k tretiemu, nie menej dôležitému bodu, ktorý je
3. Rýchlosť pamäťovej karty
– pri rýchlosti pamäťovej karty sa udávajú dve – rýchlosť zápisu a rýchlosť čítania.
Zvyčajne sa tým hodnotí sekvenčne čítanie a zápis na pamäťovú kartu. Tento sekvenčný výkon je najdôležitejší pre ukladanie a načítanie veľkých súborov, ako sú obrázky, videa a iné multimediálne súbory. Súlad karty s vyššou rýchlosťou je zárukou, že nebude časovo obmedzovaná pri zápise a pri čítaní. To sú dva hlavné parametre, ktoré sa uvádzajú pri každej pamäťovej karte. Práve v týchto parametroch sa pamäťové karty od seba dosť líšia a samozrejme od toho sa odvíja aj ich cena.
„ Prečo je rýchlosť zápisu pri pamäťovej karte taká dôležitá? "
Napríklad digitálna zrkadlovka potrebuje na spracovanie snímku určitý čas a pomalá pamäťová karta by tento čas ešte zbytočne viac predľžila. V praxi to znamená, že počas zápisu na pamäťovú kartu nie je so zariadením pracovať. To iste platí aj pri iných zariadeniach.
Preto vo všeobecnosti platí, čím kvalitnejšie zariadenie máte, tým nevyhnutejšie potrebujete rýchlejšiu pamäťovú kartu.
- Rýchlosť zápisu – opisuje, ako rýchlo je možné dáta zapísať na pamäťovú kartu. (fotky, videa, sekvenčné fotenie, atď. )
- Rýchlosť čítania – opisuje, ako rýchlo je možné dáta z pamäťovej karty preniesť na iné zariadenie ( počítač, tlačiareň, externý disk atď. )
Rozdelenie tried „Class“ rýchlosti – číslo triedy garantuje minimálnu rýchlosť, ktorú musí pamäťová karta dosiahnuť pri čítaní a zápise.
Rýchlostná trieda / Speed Class |
Minimálna rýchlosť zápisu |
Aplikácia |
Class 2 |
2 MB / s |
Bežné fotografovanie a nahrávanie SD videa (kamera). |
Class 4 |
4 MB / s |
HD a Full HD záznam (kamera) od 720 až 1080p / 1080i. |
Class 6 |
6 MB / s |
- // - |
Class 10 |
10 MB / s |
Full HD kamera a zariadenia pre neustále snímkovanie,
Nahrávanie videa a sekvenčné Full HD snímanie. |
UHS Class1 (U1) |
10 MB / s |
Zariadenia pre nahrávanie a vysielanie v reálnom čase a zachytávanie veľkoformátového HD videa, veľmi rýchle sekvenčné snímanie. |
UHS Class3 (U3) |
|
Nahrávanie 4K videa (rozlíšenie 4096x2160), veľmi rýchle sekvenčné snímanie. |
To sú "povinné" minimálnej hodnoty, ale v praxi karty dosahujú často výrazne lepšie výsledky. Je potom úplne bežné, že SDHC karta typu Class 6 vie zapisovať aj čítať rýchlosťou 20 alebo až 40 MB / s. Preto vrelo odporúčam riadiť sa pri výbere vždy hodnotou rýchlosti xxx MB / s.
V dnešnej modernizovanej dobe a špičkovej technológií spracovania niektorí výrobcovia vedia ponúknuť extremne zaujímavé pamäťové karty.
Ako "bombónik" na záver sú napríklad vyrobcovia
Silicon Power, alebo
Toshiba, ktorí maju vo svojom portfóliu aj pamäťové karty s integrovanou Wi-Fi technológiou prenosu, poskytujúce vynikajúce prenosové rýchlosti a stabilný výkon. V základnom režime pracujú, ako bežné pamäťové karty, no po vložení do zariadenia je možné na ich obsah pristupovať z internetu, alebo zdieľať svoje zážitky na počítači, prípadne priamo na sociálne siete.