Boxovaný chladič na procesore, alebo hlučnejšie nešťastie?

Boxovaný chladič na procesore, alebo hlučnejšie nešťastie?


Faktorom pre dlhšiu životnosť každého zariadenia je nižšia prevádzková teplota. Výrobcovia pribaľujú tzv. box chladič, ktorý plní nutnú potrebu chladenia, ale nieje vhodný na dlhodobé náročné vyťažovanie procesoru.

 

Nieje chladič ako chladič?

Medzi najčastejšie dôvody prečo sa vypína počítač práve patrí chladenie. Procesor dosiahne maximálnu stabilnú teplotu a aktivovaná ochrana základnej dosky automaticky vypne počítač, aby sa nepoškodil. Tento jav môže nastať v prípade, že je chladič procesora zaprášený. Prípadne už ventilátor na chladiči nedokáže vytvoriť prúdenie dostatočného prievanu.Výnimočne to môže byť aj okolitým javom / uzavreté stolíky bez možnosti vetrania pc skrinky nielen z prednej, ale aj zadnej strany /.

                                   

 

Box vs. špičkový chladič

Boxovaný chladič zvykne byť menšieho priemeru cca 80 mm. Má menšiu pasívnu časť bez heatpipe a aj skromnejší ventilátor. Ďalším rozdielom, ktorý sa dá postrehnúť až väčšinou v záťaži je hlučnosť. Výkonný chladič je naopak mohutný svojou pasívnou časťou a aj aktívnym ventilátorom, prípadne je možné umiestniť až dve ventilátory.  Čo sa týka hlučnosti tak kvalitné chladiče sú až do 3x násobku  tichšie ako boxované od značiek napríklad od značky Noctua, Artic, Scythe, Cooler Master, Raijintek. Konkrétne hodnoty hlučnosti sú uvedené pri chladičoch. Optimálne tichý chladič už začína od 5 až 8 dB hlučnosti.

Luxus, alebo štandard?

Pokiaľ používate počítač na bežné činnosti ako je prezeranie webu, fotiek, počúvanie hudby a pozeranie filmov, tak by ste si mali vystačiť s bežným boxovaným chladičom. V prípade, že, ale máte herný počítač, alebo snažíte sa taktovať pc tak je priam povinnosťou mať špičkový výkonný chladič, aby bola udržiavaná tichšia prevádzka s nízkymi teplotami, pre plynulé hranie hier, spracovanie, videa, grafiky a iných náročných matematických výpočtov.

Ako si vybrať?

Väčšina chladičov má už dnes univerzálne uchytenie. Najbežnejšie sa používajú u Intelu socket 1150, 1155 a u AMD socket AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+. Ďalej je potrebné vyberať podľa rozmeru pc skrinky. Pri každom chladiči je uvedený aj pri pc skrinke parameter výška chladiča procesora do mm, aby sa zmestil chladič do danej pc skrinky. Ak používate aj bočný ventilátor na pc skrinke tak je potrebne odpočítať minimálne 25 mm od odporúčanej maximálnej výšky chladiča prípadne viac podľa jeho výšky. Pri výbere je dobré voliť chladič, ktorý má buď 4 pin napájanie, prípadne 3 pin s redukciou na 4 pin, aby bolo možné automaticky regulovať otáčky a bol nastavený optimálny výkon podľa aktuálnej potreby.

Postačí samotný chladič na procesore?

Na bežné použitie by to malo, ale predsa len v letných mesiacoch treba kvalitnejšie chladenie celej pc skrinky. Preto je najlepšie máť minimálne jeden ventilátor vpredu a jeden vzadu. Do kancelárskych a multimediálnych zostáv postačí ventilátor od 8092 mm. Do hráčskych a náročných pracovných zostáv je potrebné už voliť 120140 mm.


 

Ako sledovať optimálnu teplotu počítača?

Na tento účel mne osobne skvelo postačuje rokmi overený program Speedfan. Jednoducho zobrazuje teplotu počítačov, notebookov a naznačuje teplotu aj jednoduchými ikonami.

© PCkonfig.sk, kopírovanie a šírenie obsahu bez súhlasu autora je zakázané.

Odporúčame

PCkonfig.sk  
PC zostavy PC zostavy