4GB ram pamäte, alebo potrebujeme viac?
História od Windows 98:-)
Postupne ako stúpali schopnosti operačných systémov bolo nutné použiť aj viac ram. Osobne sa pamätám, že v roku 2001 som mal pri zakúpenom počítači na Windows 98 ešte úctihodných 256 MB ram:-) ktoré plne postačovali. Windows 98 bežal ako grafická nadstavba historického operačného systému MS-DOS a nebol tým pádom aj zo svojim grafickým rozhraním náročný.
V tom samom roku prišiel jeho nástupca Windows XP na ktoré mnohý nadávali, ale na to už veru určite každý zabudol:-) Tento operačný systém si na začiatku vyžadoval 512 MB ram a postupne s vylepšeniami a aktualizáciami bolo potrebné minimálne už 1 GB ram.
V roku 2006 prišiel prevrat a s ním Windows Vista/ astalavista baby:-)/ Tento operačný systém dal grafické základy pre neskoršie operačné systémy od Microsoftu. S ním prišiel aj mýtus o potrebe plno ram pamäte na zrýchlenie počítačov a notebookov. S týmto operačným systémom už prišli oficiálne dve verzie. Dôvodom bolo obmedzenie vo využívaní operačnej pamäte ram. 32 bit operačný systém ako je Window XP/ neskôr vyšla jeho nepodarená 64 bit verzia/ podporuje maximálne 3,2 GB ram a nieje schopný pracovať s viac pamäte. 64 bit operačný systém dokáže efektívne využiť 4GB ram až do 2 TB ram u Windows Server 2008 R2.
V roku 2009 dá sa nazvať prišiel vytvorený Windows 7 na základoch svojho predchodcu s nižšími požiadavkami a rýchlymi reakciami a slušne vysokou stabilitou. Windows 7 Home premium 64 bit, ktorý je najpoužívanejšou edíciou v domácich počítačoch a notebookoch má, ale maximálne podporu pre 16 GB ram. 16 GB ram je už hranica pre občasných domácich grafikov, programátorov, vedcov.
Rok 2012 vychádza Windows 8 a mýtus o povesti, že každý druhý operačný systém od Microsoftu je nepodarený:-) Bohužiaľ vás sklamem. Nieje to pravda. Je to iba klamlivý mýtus. Windows 8 si zobral všetko dobré s Windows 7 a pridal extrémne vysokú stabilitu a minimum modrých okien. Dôležitý fakt je, že na rovnakom železe beží tento operačný systém rýchlejšie ako s Windows 7. Je pravda, že je nezmysel využívať tzv. metro a osobne ho tiež nevyužívam. Každý máte na výber či ho chcete používať, alebo nie:)
Windows 8.1 rok 2013. Na základe tlaku zákazníkov vychádza aktualizácia, ktorá obsahuje tlačidlo štart, ktoré momentálne neplni aj tak presne plne rovnakú funkciu ako jeho predchodca. Je možné aj vypnúť metro rozhranie. V auguste roku 2014 má Microsoft vydať aktualizáciu na plnohodnotný štart, aby nemal už dôvod nikto nadávať na tento skvelý operačný systém.
Bežné domáce využitie
Ak ste bežný domáci užívateľ prezeráte si web stránky, pritom počúvate hudbu, alebo pozeráte film tak verte, alebo neverte:-) ale si to overte sami vo svojom operačnom systém, koľko skutočne spotrebuje ram. Stlačením tlačidiel CTRL+ALT+DELETE vám vybehne okno a vyberte možnosť správca uloh. Vo Windows 7,8, 8,1 postačuje 4GB ram viac ako dosť na tieto účely a viac ram neprinesie vylepšenie pretože to nevyžadujú dané činnosti.
Hráčske využitie.
Tu už je veru opodstatnenie na viac ram. Nebude trvať dlho a hry budú vedieť využiť aj 8 GB ram. Už existuje na trhu minimálne jedna hra, ktora´využíva viac ako 6 GB ram.
Profesionálne využitie
16 GB ram je už základ pre profesionálov, ktorý spracúvajú obrovské databázy, strihajú Full HD video, úpravu obrovských fotiek na plagáty vo Photoshope, robia náročné matematické výkony.
Čo aj napriek obrovskej ram pamäti niečo počítač, alebo notebook stále brzdí?
Odpoveď je nástupca pevného disku HDD. Je to najhistorickejší komponent v pc, ktorý stagnuje vo vývoji a spôsobuje svojimi fyzickými limitami brzdenie operačného systému. Je čas prechodu na SSD. Jeho cenu, ktorá začína konečne krásne klesať a vyváži aj 3x násobne zrýchlenie notebookov aj stolných počítačov a to nielen nových, ale aj starších, kde už nepomôže ani pridanie ďalšej ram pamäte.