Ako vybrať správnu hru ?

Ako vybrať správnu hru ?


Každý si rád zahrá nejakú hru. Buď z nudy alebo relaxu, úniku z každodenného života. Poznáme veľa žánrov hier, od akčných hier po športové, stratégie alebo adventúry, hry pre najmenších, ale aj najstarších. Ako však vybrať tú správnu hru pre vás? Čím sa riadiť pri výbere hry? Pri tomto výbere sa vám pokúsime čo najlepšie pomôcť v tomto článku alebo sa nás môžete priamo opýtať a my vám poradíme.

Hry si rozdelíme na žánre a podľa nich sa nám bude lepšie vyberať tá najlepšia voľba pre nás.

1. Akčné

Najrozšírenejšie a najviac populárne sú akčné hry. Človek sa v nich môže stať elitným vojakom, nájomným vrahom, zlodejom, mutantom atď., možnosti výberu sú neobmedzené, určite sa v nejakej postave či úlohe nájdete. Akčné hry vieme ďalej rozdeliť na viac kategórií ako First Person Shooter (FPS) a Third Person Shooter (TPS) alebo aj na stealth akcie alebo horory.

  • First Person Shooter – prekladá sa ako „strieľanie z pohľadu prvej osoby“ čo znamená pohľad na herný svet je z očí vašej postavy. Vidíte svoje ruky, zbraň a okolitý svet, no málokedy vidíte svoju osobu celú počas hrania. Medzi najpopulárnejšie FPS radíme sériu Call of Duty alebo Medal of Honor.
  • Third Person Shooter – prekladá sa to ako „strieľanie z pohľadu tretej osoby“. Pri tomto type akčnej hry vidíme našu postavu celú, kamera sa nachádza za ňou. Najpopulárnejšou TPS je rozhodne séria Grand Theft Auto.
  • Stealth akcia – cieľom hry je ostať v anonymite, ostať neodhalený. V niektorých hrách je zabíjanie prísne zakázané, v iných prípustné, no v ďalších je to hlavnou pointou hry. Najhranejšie stealth akcie sú Splinter Cell, Hitman či Metal Gear.
  • Horory – musíte uniknúť a zachrániť sa pred nepriateľom, všeobecne pred hrôzostrašným monštrom, zombíkmi alebo všelijakými potvorami. Máte k dispozícií aj zbrane, no munícia je obmedzená na minimum, takže najlepšou voľbou záchrany je útek. Reprezentantmi tejto kategórie sú hry Silent Hill či Resident Evil, najnovšie aj Left 4 Dead a Dead Space.

2. Stratégie

Ďalším žánrom hier sú stratégie. Môžete ovládať svoju armádu, národ či robotov jednoduchým klikaním myšky. Staviate si budovy, pomáhate svojej civilizácií, obyvateľom, staráte sa o nich, trénujete armádu, ktorá vás ochráni. Stratégie sa môžu odohrávať v minulosti, prítomnosti alebo dokonca v budúcnosti. Delíme ich na RTS (Real Time Strategy), ťahové, budovateľskétaktické.

  • RTS – tieto stratégie prebiehajú v reálnom čase, čiže naraz s tým naším. Všetko sa pohybuje, všetko funguje bez prestávky, bez možnosti zastavenia času. Vidíme čo robia ľudia, vidíme sa budovy stavajú priamo pred nami. Najznámejšie RTS sú série Age of Empires alebo Command and Conquer.
  • Ťahové – celá hra sa zakladá na princípu šachu. Najprv spravím ťah ja, potom náš protivník. Na každý náš ťah máme vyhradený určitý čas, rôzne pohybové prostriedky či pohybové body, po ktorých sa môžeme pohybovať. Hráme pokiaľ nám neuplynie čas. Významnou hrou v tomto smere je Heroes of Might and Magic.
  • Budovateľské – cieľom hry je vybudovať svoje vlastné impérium či mesto a starať sa o neho. Všetko je založené na potrebách a túžbach vašich poddaných. Musíte zabezpečiť aby mali neustále čo jesť a piť, aby boli spokojní. Ak chcete niečo postaviť potrebujete dostatok materiálu a najdôležitejšou zložkou je zlato, resp. peniaze. Zástupcom budovateľských stratégií je séria Anno.
  • Taktické – tento druh stratégie je založený na logike. Vždy máte na začiatku obmedzené zdroje pre vašu úlohu, takže musíte s nimi narábať opatrne a vždy s rozumom. Väčšinou sa budete starať o svojich vojakov, s ktorými budete plniť najrôznejšie úlohy. Najznámejšie ťahové stratégie sú Blitzkrieg a Company of Heroes.

3. Športové a automobilové  hry

Kto by sa nechcel nachvíľu stať profesionálnym športovcom v najvyšších svetových ligách alebo stať sa pretekárom F1 či inej pretekárskej série? Vďaka týmto hrám tú možnosť máme môžeme sa vyšantiť v akomkoľvek športe čo nás baví. Poznáme mnoho herných športových simulátorov, ktoré sa svojou hrateľnosťou začínajú nebezpečne približovať realite. Ak sa chceme stať profesionálnym hráčom futbale, hokeja či basketbalu, odporúčame vám hry FIFA, NHL a NBA. Ak chceme ísť do oblasti vône benzínu a spálených gúm, siahneme na Gran Turismo, Forza alebo F1. Medzi športové hry môžeme zaradiť aj manažérsky ladené hry, kde sa staráte o svoj tím.

Vyššie vymenované automobilové hry sú založené na realite. Ale čo ak chceme hru nezakladajúcej sa na realite, ale na hrateľnosti a menšej náročnosti na ovládanie? V tom prípade tu máme preslávené série Need for Speed, Burnout alebo Colin McRae Rally.

4. Simulátory

Ide o hry simulujúce realitu. Chcete sa stať vodičom kamiónu, jazdiť na traktore alebo zalietať si na vysnenom lietadle či stíhačke, plaviť sa na šírom oceáne alebo riadiť vlak? Všetky tieto možnosti vám simulátory ponúkajú. V dnešnej dobe je simulátorov nespočetné množstvo, takže hráč nebude mať problém s výberom a nájde si hru presne podľa svojho gusta. Fanúšikom kamiónov odporúčame sériu 18 Wheels of Steel. Baví vás farmárčenie? Farming Simulator je tou pravou voľbou pre vás. Radi lietate? Flight Simulator je ako stvorený pre vás. Všetko závisí od toho vášho vkusu, stačí si len vybrať.

5. Role-Playing Game (RPG)

Na začiatku hry tohto typu si vyberiete alebo vytvoríte vlastného hrdinu, ktorý sa bude počas vášho hrania neustále vyvíjať až dosiahne najvyššiu možnú úroveň a stane sa neporaziteľným. Často majú RPGčka prepracovaný a dlhý príbeh plný zvratov, nástrah a prekvapení. Veľmi dôležitou súčasťou vašej cesty bude výzbroj, bez ktorej neurobíte ani krok. RPGčka sú veľmi populárne a rozšírené po celom svete. Najznámejšie sú Gothic, Elder Scrolls alebo Diablo.

K RPGčkam radíme aj takzvané MMORPG (Massive Multiplayer Online Role-Playing Games). Na spustenie potrebujete prístup na internet. Hráči z celého sveta sú pripojení na serveroch, kde spolu komunikujú a spájajú sa do tímov. Najlepším príkladom MMORPG je jednoznačne World of Warcraft alebo Guild Wars.

6. Adventúry

Adventúry sú hry založené prevažne na príbehu. Cieľom každej adventúry je vyriešenie záhady, ktorú počas hry postupne viac a viac odhaľujeme až ju nakoniec vyriešime. Charakteristickým znakom adventúry je získavanie predmetov, ktoré použijeme vždy na správnom mieste v správny čas. Poznáme textovégrafické adventúry (séria Myst).

7. Detské a logické hry

Hry určené pre našich najmenších. Dávajú dôraz predovšetkým na rozvíjanie predstavivosti. Väčšinou majú jednoduché spracovanie, minimum textu a hlavne, sú nenáročné a zábavné pre naše deti. Populárne sú hry spracované na základe filmov ako Hľadá sa Nemo či rôzne iné.

Logické hry sú zamerané, ako už z názvu plynie, na využívanie vašich mozgových závitov na plné obrátky. Najčastejšie ide o rôzne stolové hry, napríklad šach.

 

 

© PCkonfig.sk, kopírovanie a šírenie obsahu bez súhlasu autora je zakázané.

Odporúčame

PCkonfig.sk  
PC zostavy PC zostavy