7 rád ako kúpiť hernú konzolu
Marek Pckonfig.sk
Nebaví vás zdĺhavá inštalácia hier a programov? Nebaví vás neustále kupovanie grafických kariet, procesorov a iných vecí do vášho stolného počítača? Alebo by ste si radšej kúpili Blu-Ray prehrávač za prijateľnú cenu? Herná konzola je odpoveďou na tieto otázky. Kliknite si na náš pomocník a my vám ochotne poradíme s výberom tej správnej hracej konzoly. .Predstavíme si konzoly a vymenujeme si pár rád a tipov, podľa ktorých sa nám bude ľahšie naša vysnená konzola vyberať. Poznáme viac typov konzol. Microsoft má Xbox 360, Sony má Playstation 3 a Nintendo má Wii U. Konzoly majú svoje špecifiká, ich exklusivita tkvie v niečom inom.
1. Rozmery a váhaKaždá z konzol má rozdielnu veľkosť a váhu. Porovnáme ich navzájom.
Z priblíženia vidíme, že Wii U nám zaberie najmenej miesta.
2. Výkon a pamäťVšetky tri majú rôzne špecifiká čo sa týka výkonu a pamäte. Výhodou oproti PC je absencia neustálej aktualizácie ovládačov či už grafických kariet alebo procesorov. Konzolu si jednoducho kúpite a máte istotu, že vám hra pôjde bez najmenších a akýchkoľvek problémov. Priblížme si jednotlivé konzoly.
Ako vidíme, konzoly sú rozdielne. Najvýkonnejší procesor má PS3, no ani zvyšné dve výkonovo nijako nezaostávajú. Operačnej pamäte sa najviac ušlo u Wii U, má jej rozhodne najviac zo všetkých, ale RAM nie je vždy najpodstatnejšia. Graficky je papierovo lepšie PS3, no z vlastných skúseností sa mi grafický čip v Xboxe pozdával viac. Wii U na tom tiež graficky nie je zle. Kapacitne vyhráva PS3, no bez možnosti výmeny HDD. Nenechajte sa však zmiasť, ku každej konzole si vieme pripojiť externý HDD, čím si našu pamäť môžeme niekoľko násobne zväčšiť.
3. Pripojiteľnosť
So všetkými troma konzolami sa dokážete bez problémov pripojiť na internet, či už pomocou Wi-Fi alebo LAN, dokážete si cez nich púšťať vaše obľúbené filmy a hudbu v najvyššej kvalite alebo pripojiť pomocou USB konektorov všetko možné vybavenie a príslušenstvo. Konzoly majú tie isté výstupné zariadenia, jediné čo sa mení je ich počet a umiestnenie.
Vďaka tejto tabuľke vidíme, že PS3 je cenovo najprípustnejší Blu-Ray prehrávač na trhu, jeho prítomnosťou si PS3 zvyšuje predajnosť a je to niečo čo iné konzoly nemajú, tak isto ako 8 kanálový zvuk. Taktiež sme zaregistrovali aj prítomnosť Bluetooth u PS3, opäť niečo na viac.
4. Výhody oproti stolným počítačomUž na začiatku sme spomínali určité výhody oproti stolným počítačom. Skúsme si ich teraz viac priblížiť. Najväčšou výhodou konzol je ich veľkosť, resp. váha. U niekoho sú tieto dva parametre veľmi dôležité. Konzolu prakticky položíte hocikde, nezaberie vám veľa miesta a je určite príjemnejšie a jednoduchšie prenášať konzolu vážiacu najviac 3 kg než oveľa väčšiu a ťažšiu skriňu od PC. Ďalším dôležitým aspektom je spotreba energie. Kvalitný herný PC spotrebuje mnoho wattov, hovoríme tu o číslach od 450 wattov a viac. Konzoly vám spotrebujú o polovicu menej energie než PC, u Nintenda sa to pohybuje niekde okolo tridsiatich wattov, čo je celkom slušná úspora energie. Niekomu môže robiť problém inštalácia nových ovládačov. A to nehovorím o kompletnej výmene komponentov v PC. Pre neskúsených ľudí je to niekedy stresujúce a často krát sa stáva, že sa výmena nepodarí, niečo sa pokazí a neostane nič iné než zveriť počítač technikovi. Ďalšia výhoda konzol. Stačí kúpiť konzolu a na tieto problémy rázom zabudnete a zahodíte ich všetky za hlavu. Technické parametre dnešných konzol sú na tak vysokej úrovni, že dokážu zvládnuť tie najnáročnejšie hry bez akéhokoľvek náznaku mrznutia obrazu. Nie je potrebná žiadna výmena komponentov, žiadna inštalácia ovládačov. Z toho vyplýva žiadny stres a úsmev na tvári. Tiež vám vadia zdĺhavé inštalácie hier? S konzolami tieto problémy mať nebudeme. Veď čo je jednoduchšie než vložiť disk s hrou do mechaniky, počkať zopár sekúnd a už nás nič neobmedzuje v hraní. Žiadna inštalácia, žiadne zbytočné čakanie, ktoré sa občas nemusí skončiť šťastne. S pozeraním filmov a počúvaním hudby je to taktiež jednoduché. Nie všetci máme doma domáce kino s 6 či 8 kanálovým zvukom. Na počítači možno nemáte zvukovú kartu s toľkými výstupmi. Opäť majú konzoly navrch. Všetky vymoženosti na príjemné sledovanie vašich obľúbených filmov a vychutnávanie si vašej obľúbenej hudby máte už od začiatku. Ako vidíte výhod je veľa. Vlastním konzolu aj počítač, no uprednostňujem konzolu. Je to menej stresujúce a samozrejme, pohodlnejšie. Veď čo je pohodlnejšie než ľahnúť si doma pred televízor a len tak pomocou ovládača robiť všetko. Od hrania hier, cez pozerania filmov, surfovania na internete alebo počúvania hudby?
5. Prídavné zariadeniaKu konzolám môžete pripojiť rôzne zariadenia. Teraz však nerátame zariadenia pripájané pomocou USB. Hovoríme o zariadeniach, ktoré nás posunú na vyššiu úroveň hrateľnosti a dokonca si pri nich aj zašportujeme. Každá konzola má svoje vlastné špecifické zariadenia. Poďme sa na nich pozrieť detailnejšie.
Xbox 360 má Kinect. Kinect používa senzor pohybu, sleduje váš pohyb, sleduje celé vaše telo. Vďaka Kinectu nepoužívate len svoje ruky na hranie, ale využívate celé telo. Taktiež je schopný rozoznávať tváre na odlišovanie a ukladanie jednotlivých hráčov. Dostatok miesta pred konzolou je však veľmi dôležitý, keďže hráte celým telom. S Kinectom si dokonca aj zašportujete. Bojové športy alebo loptové športy sú samozrejmosťou. Stačí si len jednu z nich zapnúť a zažijete kopec zábavy s vašimi kamarátmi. Hranie nikdy nebolo tak zábavné ako s touto vecičkou.
Playstation 3 využíva Playstation Move. Ide o dvojicu ovládačov, ktoré držíte v rukách a kameru snímajúcu pohyb vášho tela. Ovládače v sebe majú taktiež pohybové senzory, takže ich znázornenie v hre je veľmi presné. Dobrým príklad využitia Playstation Move je, že jeden ovládač môže byť meč a ten druhý štít. Ďalej jedným z ovládačov budete používať luk a druhým vyťahovať šípy. Využití je ozaj veľa.
Nintendo prišiel na trh ako prvý s pohybovým senzorom. Vďaka Nintendu tu máme Kinect a Move. Spôsobili revolúciu, ktorá zmenila celý spôsob hrania a posunula zábavu na nový level. Najprv to využívala konzola Wii a jej zdokonalená a vylepšená verzia je Wii U. V podstate využíva tie isté prvky čo PS, a to je kamera a ovládač. Taktiež si môžete zakúpiť aj volant a hrať automobilové hry. Športy sú samozrejmosťou. Na Wii existuje mnoho tréningových hier na vylepšenie vašej postavy, ako napríklad Fitness či Yoga.
Aj v tejto sekcii sme sa dozvedeli, že každá konzola má svoje vlastné exkluzívne zariadenia. každá z nich je výnimočná, no v podstate ponúka rovnaké možnosti.
6. Exkluzivita hierVýrobcovia konzol majú uzatvorené zmluvy s výrobcami hier. Väčšina hier je rovnaká a sú na všetky konzoly, ale predsa sa nájdu výnimky. Momentálne najlepším simulátorom automobilového pretekania je Forza Horizon, ktorá je výlučne len na Xbox 360. To zaručuje Xboxu určitú exkluzivitu a ak si chcete zahrať tento simulátor, neostáva vám nič iné len si zaobstarať Xbox. Na druhej strane tu však máme Playstation, ktorý je výnimočný iným simulátorom pretekárskeho sveta a tou hrou je Gran Turismo 5. Inak než na PS3 si ju nezahráte. Nintendo Wii má svojho talianskeho inštalatéra menom Super Mario. Ak chcete zažiť jeho dobrodružstvá, Nintendo je tá správna voľba pre vás. Ako vidíte, každá konzola má svoju exkluzívnu hru, ktorú si na inej konzole nezahráte čo dáva ich výrobcom istú výhodu pred konkurenciou.
7. Prenosné hracie konzolyV tejto oblasti je jednoznačne kráľom Playstation Portable (PSP). Jeho najnovšia generácia je Playstation Vita. Táto drobná hracia konzola je však poriadne našlapaná. Má 5 palcový dotykový OLED displej s vysokým rozlíšením. Výkon jej zaručuje štvorjadrový procesor ARM so štvorjadrovou grafickou kartou. Využiť môžete aj zabudované GPS, Wi-Fi, Bluetooth, prednú či zadnú kameru na zachytávanie momentov. O pamäť sa stará pamäťová karta, ktorá je kedykoľvek vymeniteľná za väčšiu.
Nintendo má tiež svoje zastúpenie na trhu a to konzolou Nintendo 3DS. Jeho zaujímavosťou sú dva TFT LCD dotykové displeje slúžiace na hranie. Taktiež obsahuje gyroskop a reaguje na natáčanie konzoly zo strany na stranu. Wi-Fi je dnes bežná vec a ani v 3DSku nechýba. Ako PS aj 3DS má kamery, z ktorými dokáže zachytávať 3D fotografie. Pamäť je tiež založená na pamäťových kartách. © PCkonfig.sk, kopírovanie a šírenie obsahu bez súhlasu autora je zakázané.
Odporúčame |