7 rád ako vybrať reproduktoryKaždý notebook, netbook, tablet alebo iné „smart“ zariadenie je vybavený minimálne jedným reproduktorom, ktorý plní svoju základnú funkciu a to, že nám k obrazu pripája aj zvuk. Super. Ako upozornenie na prichádzajúci e-mail je to dostatočné ale čo ak mám chuť urobiť trochu radosti sebe aj susedom a vypeckovať svoju muziku čo to dá, zahrať si medzitým hru so super industriálnymi zvukmi alebo večer si len tak pozrieť film? V tomto momente prichádza na scénu potreba „upgrejdovať“ svoje základné, vstavané „audio zariadenie“. Na výber máš neskutočné množstvo možností a nie je vôbec žiadne umenie sa pri hľadaní tej najlepšej voľby stratiť. Tak poďme pekne krok za krokom. Zvuk sa šíri vo vlnách kde ich frekvencia je vyjadrená v Herzoch (Hz) a ich hlasitosť v decibeloch (dB). Zdravé ľudské ucho dokáže počuť frekvencie v rozmedzí od 20 Hz až do 20 kHz. Zvuk z reproduktorov bude najvernejší reálnemu svetu vtedy ak sa frekvenčne dokáže priblížiť k tomuto rozmedziu. Na celkový zvuk má výrazný vplyv materiál, z ktorého sa ozvučnica – skrinka, v ktorej sú reproduktory namontované – vyrába. Vhodné sú tuhé materiály od tenkostenného plastu, cez drevotriesku, drevo až po kov alebo dokonca aj betón. Takže teoreticky máme k dispozícii aj zaujímavú kombináciu ako ultraľahký notebook pripojený k betónovým reproduktorom. Ale veď proti gustu žiaden dišputát...
Paradoxne, dva rôzne druhy audio systémov s tými istými udávanými parametrami, frekvenčným rozsahom, materiálom, atď. pritom môžu znieť úplne rozdielne. Takže ako najdôveryhodnejší zdroj informácii je dobre použiť vlastné uši. Vyber si svoju najnapočúvanejšiu pesničku a vyskúšaj si ako znie na rôznych zostavách. Mobil ti na to bude úplne stačiť. Dobrý audio systém by mal poskytovať dobrý balans medzi basmi, stredmi a výškami a zároveň produkovať plný a na detaily bohatý zvuk. Alebo by sa mal k tomu, čo najviac priblížiť. Ak možnosť vyskúšať si reproduktory nemáš, vtedy je dobré sa spoľahnúť na recenzie, diskusné fóra alebo radu odborníka. Konečné rozhodnutie je potom zase už len výlučne na tebe. Najlepšia správa pre teba je, že ak sa ti zvuk, ktorý je mimochodom výlučnou vecou osobného vkusu páči, nie je čo riešiť, vybral(a) si si správne.
1. VÝKONTu si zváž veľmi dobre ako budeš svoju audio zostavu využívať. Ak to s výkonom preženieš alebo správne neodhadneš jeho silu bude to vyzerať ako keby si s Lamborghini jazdil len na trojke a maximálne šesťdesiatkou alebo v opačnom extrémnom prípade to bude zúfala jazda na vytúrovanom Trabante, fanušikovia Trabanta prepáčia, keď sa snažíš obiehať na diaľnici všetko čo ide pred tebou. Dôležitá je samozrejme veľkosť miestnosti, kde budú reproduktory mať svoje miesto. Menej výkonný systém ti urobí skvelú službu v menšom priestore. Výťahovú hudbu poznáš... Na druhej strane nesmieš zabudnúť ani na vzdialenosť poslucháča od zdroja zvuku. Tu platí priama úmera, čím ďalej si od reproduktorov, tým ich stály výkon (RMS) musí byť vyšší. Ani výkonnú koncertnú apartúru z jedného kilometra nepočuť lepšie ako 2 W repráčiky, ktoré máš nalepené na ušiach. Ako dobrú referenciu zájdi k nám do obchodu a vypočuj si akú žúrku dokáže vyprodukovať zostava o sile 40 W RMS. A od tohto bodu potom môžeš rozmýšľať ďalej. Nezabudni, že údaj RMS ti dáva informáciu akého výkonu sú repráky schopné neustále poskytovať na rozdiel od Peak Power alebo maximálnej špičky, ktoré znesú. Tvoje uši ti poradia.
2. ÚČELMôžeme si to zúžiť na tri kategórie. HryRepráky budeš používať väčšinou na hry. V takom prípade ti stačia sluchátka alebo stereo zostava 2.0 – dva reproduktory so zosilňovačom umiestnenom v jednom z nich. Alebo vieš čo? Kašli na to a nebuď trochár veď cítiť ako ti vibruje stolička od subwooferu nie je vôbec ale vôbec na škodu. Takže 2.1ka sa už na teba teší. HudbaReproduktory pre audiofilov nájdeš v ochode pre audiofilov. Pre širokú masu konzumentov hudby a počítačových užívateľov je vhodná zostava 2.0 alebo 2.1 čo v praxi znamená dva satelity (reproduktory pre vyššie frekvencie) a jeden subwoofer (ten najväčší z nich pre nižšie frekvencie, ktorý má svoje miesto na zemi pod stolíkom a skrýva v sebe aj zosilňovač). Najväčší rozdiel medzi týmito zostavami je ich veľkosť a produkcia basových frekvencií. V zásade zostava 2.0 zaberie menej miesta na stolíku. Pri zostave 2.1 sa o basy stará subwoofer, takže nižšie frekvencie majú väčšiu silu a satelity bývajú o čosi menšie. Pre hudobných fanúšikov, ktorí si chcú doma nahrávať a mixovať svoje veci sú vhodné štúdiove monitory 2.0. Tie zvyknú byť o čosi väčšie ako klasické počítačové repráky ale takto ich prezentácia nižších frekvencií je dostatočná a bez potreby subwoofera. FilmyNa domáce kino a vytvorenie dojmu priestorového zvuku je dobré zvoliť zostavu 5.1. Pri zostave 5.1 máme dva predné, dva zadné reproduktory plus jeden stredný dialógový reproduktor a subwoofer.
3. PRIPOJENIEV tomto prípade vychádzajme z toho či tvoj notebook má svoje stále miesto alebo s ním pobehuješ hore dole po byte. V prvom prípade je najistejšie pripojenie cez káble alebo usb s napájaním aj bez neho, atď. V tom druhom si môžeš kľudne nechať aj káble ale musia byť dostatočne dlhé, nezamotateľné, samonavíjacie a pohybovo prediktívne... Keďže vývoj takýchto káblov pre počítačové reproduktory je stále ešte len v plienkach ako lepšia možnosť sa javí a prax ti to potvrdí, vydať sa cestou bezdrátovou (wireless) kde sa k audio systému dokážeš pripojiť cez bluetooth. Niektoré reproduktory ti dajú dokonca možnosť pripojiť ďalšie audio zariadenia a tým pádom neobmedzuješ ich použitie len na počítač. Pohodlie víťazí a aj keď sa presviedčaš pri neustálom prehadzovaní zapojenia medzi notebookom a iným zariadením nakoniec platí začiatok vety...
4. OVLÁDANIENajjednoduchšie systémy nemajú žiadne ďalšie ovládače, potenciometre, gombíky ani iné „krutítka“ takže hlasitosť a ostatné parametre si riešiš cez počítač. Pohodlnejšie je mať všetko hneď po ruke – hlasitosť, tónovú clonu poprípade výšky a basy alebo aj nejaké prednastavenia. Ak repráky, ktoré máš vyhliadnuté takéto ovládače majú, mali by byť ľahko prístupné. Na diaľkovom ovládači alebo na satelitoch. Ovládanie na zadnej strane subwoofera je vhodné skôr pre poslucháčov, ktorí nemajú veľa pohybových aktivít, ako vhodné doplnkové strečingové cvičenie.
5. VZHĽADAj keď táto kategória sa môže na prvý pohľad zdať menej podstatná, pamätaj, že na tie strašné staroružové repráky, ktoré sa ti zdali veľmi nápadité svojim netradičným dizajnom a farbou, ti po čase začnú liezť na nervy a pred každou návštevou ich budeš skrývať za monitor. Takže okrem zvuku volíme aj vhodný dizajn, veľkosť, farbu, tvar. Poznáš to, obal dosť často predáva. Ale to čo sa na obrázku v katalógu alebo webstránke leskne (po úprave vo Photoshope) môže priťahovať prach a odtlačky prstov ako magnet. To zvyšuje frekvenciu návštev poriadkumilovných členov tvojho najbližšieho okolia v blízkosti tvojho audio zdroja! Satelity väčšie o dva milimetre ako výška poličky znamená len jedno. Potrebuješ novú poličku lebo nové repráky si si práve kúpil. Hoci muži zvuknú tvrdiť, že na veľkosti nezáleží v tomto naozaj výnimočnom prípade platí to čo tvrdia ženy...
6. CENAA sme skoro na konci nášho rozhodovacieho procesu takže poďme sa baviť o peniazoch. S dvackou vo vrecku si dokážeš takisto kúpiť reproduktory s prislúchajúcim výkonom. V tomto prípade je najdôležitejší predchádzajúci bod 5. Ak chceš niečo kvalitnejšie a výkonnejšie tak ani v tomto prípade prasiatko nemusíš rozbíjať. Vo vyšších cenových kategóriach s cenou rastie aj výkon ale mať v garáži zaparkovaný kamión, s ktorým chodíš len do potravín po rožky sa ti veľmi neoplatí. Takže sleduj cenové akcie, odporúčania odborníkov lebo nie všetko čo stojí „majlant“ prináša taký istý úžitok a pôžitok.
7. ZVUKOVÁ KARTAA ako čerešnička na torte v tomto našom sprievodcovi nákupu reproduktorov je to, kde to všetko začína. Kvalitná zvuková karta ti ukáže plný potenciál tvojich súčasnych reproduktorov takže ak chceš ísť minimálne o triedu vyššie nie je čo riešiť. Ale toto už je priestor pre sedem rád ako nakupovať zvukovú kartu. © PCkonfig.sk, kopírovanie a šírenie obsahu bez súhlasu autora je zakázané.
Odporúčame |