7 rád ako nakupovať router

7 rád ako nakupovať router


Bezdrôtový router umožňuje vysielať internet po celom dome a pripojiť súčasne notebook, počítač, mobil, smart TV alebo aj tlačiareň s podporou wi-fi jednoducho bez káblov. Router umožňuje zdielať internet z káblovej TV, optickej linky, z mobilu alebo pomocou ADSL telefónnej linky. Pred výberom poradíme spoľahlivý typ wi-fi routra na domáce alebo firemné použitie.

1. Účel použitia a prostredie. 2. Pripojenie routra, káblovo, alebo bezdrôtovo. 3. Podporované technológie pripojenia k internetu. 4. Dizajn a prevedenie. 5. Výbava a konektory. 6. Cena a kvalita. 7. Záruka, servis, konfigurácia a použiteľnosť.

 

Router je zariadenie, ktoré nám slúži na pripojenie viac počítačov do lokálnej siete, alebo internetu a chráni proti neoprávnenému vstupu našej siete.

 

 

 

1. Mate tiež doma viac počítačov a riešite ako ich pripojiť na jednu internetovú prípojku?
 

Presne pre vás  je vhodný tento hardwarový sieťový prvok router. Ten slúži na pripojenie viac počítačov, notebookov, mobilov, či tabletov do domácej siete a do internetu. Vďaka nemu nám stačí iba jedna domáca prípojka od internetového poskytovateľa a môžeme pripojiť veľké množstvo elektronických zariadení komunikujúcich cez internet. Routre môžeme rozdeliť na dve kategórie a to firemný segment a na routre pre domáce prostredie.                                                                                              

Routre pre firemné použitie obsahujú zložitejšie nastavenia nakoľko musia podporovať náročnejšie firemné prostredie a zvýšenú bezpečnosť.

Routre pre domácich užívateľov oproti firemným neobsahujú, až toľko nastavení nakoľko by ich len zbytočne zaťažovali nastaveniami.

 

Routre pre firemný segment sú väčších rozmerov. Zvyknú byť vložené  v tzv. rackoch/držiakoch/. Zvyknú mať aj možnosť výmeny vnútorných prvkov.

                                  

 Zvyknú obsahovať iba jeden konektor na pripojenie do internetu bez možnosti druhého pripojenie na zálohovanie a štyri konektory na pripojenie počítačov káblom, konektor pripojenia do elektrickej siete, integrované antény, alebo vymeniteľné vonkajšie antény  a aj usb konektor. Ovládanie má menej možnosti nastavení pre uľahčenie ovládania. Nemajú možnosť meniť vnútorne komponenty. Možná je iba výmena antény.

 

       

 

 

2. Kábel verzus bezdrát?

Výhody kábla

Potrebujete prenášať veľké množstvo dát?

Kábel je potom vhodný pre vás, ktorý prenášate  veľké množstvo dát, či už v lokálnej sieti medzi počítačmi, alebo cez internet.  Využitie nájde, či už vo firme, na prenášanie veľkých databáz, či už obrázkov, alebo HD videa. V domácnosti využijeme kábel na prenos HD videa, obrovských image súborov buď kancelárskych aplikácii, alebo hier.

Nevýhody kábla

Zaberá veľa miesta. Ak je ho neúmerne veľa tak sa láme v rohoch. V prípade sieti, kde je kábel dlhší ako 100m je vyžadované aktívne zariadenie, ktoré zosilí  signál. 

Výhody wi-fi                

Potrebujete byť mobilný vrámci domácnosti, bytu, či firmy?

Wi-Fi je vhodné, pre ľudí, ktorý potrebujú byť mobilný. Pozerajú web stránky, používajú mailovú komunikáciu, počúvajú on-line rádio. Výhoda wi-fi je, že sa môžte voľne pohybovať v dosahu signálu v byte, v dome, či v jeho okolí, alebo firme. Nemusíte ťahať káble. Ak vaše pracovisko je často dynamické ani by nebolo efektívne vytvárať kablovú sieť. Takto pripojíte bez problémov notebooky, mobily, tablety, tlačiarne, televízne prijímače. 

Nevýhody wi-fi

Wi-fi je vysielané v negarantovanom pásme 2,4 Ghz a 5 Ghz, ktoré môže používať každý. Tým pádom Vám nikto negarantuje, že sa nebude navzájom rušiť vás wi-fi router a susedou. Nemáte stabilnú rýchlosť ako na kábli. Ak máte v domácnosti hrubé steny a ak obsahujú železobetón tak je signál značne oslabovaný. Je možné skôr získať do vašej počítačovej siete, kedže signál sa šíri aj mimo vášho bytu, domu, či firmy.

 

 

3. Aký router potrebujem podľa technólogie pripojenia?

Máme pripojenie do internetu káblom?

Najčastejšie sú domácnosti pripojene k internetu cez telefónnu sieť. Na pripojenie sa používa technológia ADSL.Touto technológiou môžme dosiahnuť  pripojenie do internetu, až do rýchlosti 24 Mb/s.

Výhoda ADSL je, že vám stačí existujúci telefónny kábel a nemusíte ťahať iný kábel do bytu,  domu, či firmy. Je to najrozšírenejšia forma pripojenia k internetu. Nevýhoda ADSL, je že niektoré  dátové programy môžu byť spoplatňované, ak prekročíte určite množstvo prenesených dát sa vám  spomalí rýchlosť, prípadne zaplatíte za dáta prenesene navyše. Čím je pripojenie ďalej od  ústredne, tým pádom klesá prenosová rýchlosť. Na pripojenie k ADSL potrebujeme telefónny kábel z prípojkou RJ-11, ADSL modem, prípadne, ADSL router z modemom. Splitter. Zariadenie, ktoré slúži na pripojenie k telefónnej linke aj k internetu cez jeden kábel.                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Ďalším najčastejším pripojením do internetu, ktoré sa rozšírilo v domácnostiach je pripojenie LAN káblom. Na pripojenie stačí len kábel na pripojenie do routra. Výhoda nepotrebujeme žiadny modem, ktorý by navýšil cenu zriaďovacieho poplatku. Pripojenie je neobmedzené. Má väčšiu stabilitu a rýchlosť ako pripojenie telefónnou linkou. Rýchlosť má obmedzenia iba podľa toho, akú máme rýchlu sieťovú kartu. V minulosti bol štandard 100 Mb/s sieťová karta. Dnes už niektorý internetový provideri pomaličky prekračujú túto rýchlosť pripojenia. Nové kvalitnejšie routre, už majú 1 Gb/s sieťovú kartu, ktorá nás nebude v budúcnosti obmedzovať na maximálnej možnej rýchlosti pripojenia. 

Konektor RJ-45 slúži na pripojenie po lokálnej LAN sieti, káblovej televíznej sieti, prípade opticko-koaxiálnej sieti do internetu.

 

Máme pripojenie do internetu cez mobilného operátora?                        

V tomto prípade máme USB modem, ktorý vyzerá ako obyčajný usb kľuč. Potrebujeme zakúpiť 3G router. Modem zapojíme do usb portu na routri. Technológia pripojenia sa volá HSDPA+ tiež označovaná 3G. Maximum tejto technológie je 84 Mb/s. Pomaly, ale isto dobieha klasické 100 Mb/s pripojenie sieťovou kartou. Pred kúpou sa treba poradiť u mobilného operátora o kompatibilite výrobku z jeho mobilnou sieťou.

Výhody pripojenia

Vhodné pre kancelársku prácu pre ľudí, ktorý pracujú neustále v teréne. Možnosť sa pripojiť do internetu, kdekoľvek, kde máme signál mobilného operátora, či už najčastejšie cez mobil, prípadne notebook, či tablet. 

Nevýhody pripojenia

Na rozdiel od pripojenia káblom nedosahuje ešte stále 3G pripojenie také kvalitatívne výsledky ako je pripojenie káblom. Nieje vhodné na aplikácie, ktoré si vyžadujú minimálnu odozvu, ako napríklad hranie on-line hier, či HD videokonferencia, prenos súborov v p2p sieťach. Pripojenie je limitované určitým množstvom prenesených dát. Pomer cena/dáta je jednoznačne vo prospech káblového pripojenia.

 

 

4. S anténou, alebo bez vonkajšej antény? 

 

Ak bude router v dome, alebo veľkej firme tak router z vonkajšími vymeniteľnými anténami pre prípad, že nepokrýva dostatočne kvalitne prostredie.

 

 

 

                                                                         

V byte, či malej jednopodlažnej budove postačí aj router zo zabudovanými anténami, kedže nepočítame, aby signál presahoval do vzdialenejších kútov.

 

 

 

Po dizajnovej stránke sa snažia výrobcovia vytvoriť, čo naintuivnejšie produkty. Telo routrov tvorí tvrdý plast. Väčšinou sú hranaté v tvare obdĺžnika, ale môžme sa stretnúť aj z vyhotoveniami oblých tvarov. Modely, ktoré sú v horizontálnej polohe väčšinou z prevedením externých antén, ale výrobcovia vyrábajú aj elegantnejšie prevedenia z lešteným plastom v prevedení vertikálne z intergrovanými anténami. Nedá sa stopercentne povedať, že aj router z integrovanou anténou nemôže mať lepšie pokrytie, ako routre z externými anténami. Výhoda integrovaných antén je, že sa mnohokrát dajú skryť do zariadenia aj viac ako tri antény a týmto dosiahnuť ešte lepšie podmienky na šírenie signálu. Prevedenie z externými anténami nemá viac ako tri antény. Pri integrovaných anténach sa výnimočne môžme stretnúť z drahšími routrami aj z prevedením osem antén.

 

 

5. Potrebujem mať v routri rýchlejšiu káblovú sieť, alebo bezdrôtovú, či obidve?

Základ každého routra tvoria možnosti pripojenia. Rozdeľujeme ich na káblové a bezdrátové. 

Medzi káblové patrí konektor z označením WAN-sieťová karta do ktorého pripájame kábel od poskytovateľa internetového pripojenia. Ďalej štyri konektory z označením LAN-sieťové káble na káblové pripojenie počítačov do lokálnej siete a do internetu, led diódami signalizujúcimi stav pripojenia do sieti, konektor elektrickej siete, vo vybavenejších modeloch sa stretneme aj z jednym, prípadne viacerými usb konektormi, možnosťou vypnúť wi-fi vypínačom. Medzi bezdrôtové patrí bezdrôtová sieťová karta, jedna, alebo viac antén, ktoré vysielajú a súčasne prijímajú signál. 

Káblová aj bezdrôtová wi-fi sieť prešla postupne vývojom. Momentálne sa môžme stretnuť z routrami, ktoré obsahujú sieťové karty 100 Mb/s. Toto pripojenie je skôr vhodné pre stolné počítače, kde sa nevyžaduje mobilita. Tento štandard postačí na bežnú prácu. Rotre zo sieťovou kartou 1Gb/s sú vhodné pre domácnosti, kde majú viac stolných počítačov, alebo firmy a prenášajú obrovské množstva dát.

Bezdrôtová wi-fi sieť má štandardy  Na trhu sa môžme stretnúť ešte zo štandardom G, ktorý má rýchlosť 54 Mb/s. Tento štandard sa už pomaly vytráca. Je vhodný pre užívateľov, ktorý potrebujú iba pripojenie na pozeranie web stránok, na posielanie mailov, či počúvanie rádii. 

Štandard N má viac typov rýchlostí. N-150 Mb/s-jedna anténa, N-300 Mb/s-dve antény-pracujú v pásme 2,4 Ghz. Tento štandard už zvládne aj služby aktívnych užívateľov, ako je pozeranie HD videí na youtube, videokonferencia na skype, sťahovanie torrent súborov, pozeranie televízie cez internet v HD kvalite/IPTV/. 

Štandard N v pásme 5Ghz vznikol pre potreby najnáročnejších užívateľov, ktorý chceli ostať mobilný, ale zároveň vyžadujú kvalitné pripojenie, ako po kábly.

Wi-Fi štandard N-300 Mb/s a 450 Mb/s: v pásme 5Ghz je vhodnejší pre prenos videa v HD kvalite, pre pozeranie televízie cez internet/IPTV/, pre prenos veľkých súborov cez torrent, ftp, pripojenie IP kamier.

Výhoda verzus nevýhoda?

Výhoda tohto pásma je, že je menej zarušené. Má dvojnásobnú šírku pásma oproti pásmu 2,4 Ghz.

Nevýhoda je menší dosah, preto je vhodné skôr bytov a menších firiem a nie do domov a veľkých

 

 

6. Očakávať kvalitu za nižšiu cenu, alebo si priplatiť?

 

Záleží, čo očakávame od routra. Vo všeobecnosti, ale platí, že čím vyššia cena, tým aj lepšia použitelnosť. Pred kúpou si musíme rozmyslieť, čo očakávame od routra. Výrobcovia sa snažia, čo uľahčiť nastavenie svojich výrobkov. Používajú grafické rozhranie, kde je kladený dôraz na jednoduchosť nastavenia. 

Asus RT-N10 verzia C

Pre nenáročného užívateľa, ktorý si sem tam prečíta web stránky, popočúva rádio, či napíše mail. Router by mal obsahovať wi-fi N-150Mb/s a 100 Mb/s sieťovú kartu. Užívateľ by mal investovať do 30 eur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TP-LINK TL-WR1043ND

Pre multimediálneho užívateľa, ktorý už pracuje aktívne a často užíva router tak si vyžaduje stabilitu pripojenia bez nutnosti často nastavovať router, prípadne ho reštartovať kvôli nestabilite. Router by mal už obsahovať buď  wi-fi N-300 Mb/s, alebo 1 Gb/s sieťovú kartu a prípadne usb port. Uživateľ by mal investovať 30 až 60 eur

 

Ovislink Airlive N450R

Pre najnáročnejšieho užívateľa, ktorý si vyžaduje rýchlu káblovú aj wi-fi sieť. Router by mal obsahovať duálnu wi-fi sieť 2,4 aj 5 Ghz a 1Gb/s sieťovú kartu a minimálne jeden usb port. Užívateľ by mal investovať 60 a viac eur.

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

7. Záruka a konfigurácia 

 

Záruka

Čím silnejšia značka, tým pádom by mal rýchlejšie reagovať servis, ale praxi vyrába jeden výrobca viac skupín tovarov a tak sa nedá určiť, či dokáže okamžite opraviť výrobok, alebo zameniť. V praxi sa najlepšie informovať o výrobcoch, ktorý svoje výrobky menia okamžité počas platnosti záruky za nový kus. Záruka platí štandardne dve roky. Niektorý výrobcovia poskytujú predĺženú záruku na svoje produkty. Patri medzi ne napríklad. Asus, Cisco, HP

 

 

Konfigurácia a použiteľnosť

Pre užívateľa, ktorý neovláda cudzie jazyky je určite blízka aj čeština. Preto sa treba spýtať pred kúpou routra, aké jazyky podporuje menu, aby bolo umožnené ľahšie pochopiť, čo sa pýta router pri inštalácii. Väčšina routrov ma pribalené inštalačné cd, ktoré nás prevedie postupom inštalácie a zabezpečia siete.

Výrobcovia ponúkajú technológie uľahčenia nastavení pripojenia. Vo všeobecnosti je najjednoduchšie pripojiť, ale router sieťovým káblom do prípojky WAN na routri a do sieťovej karty na počítači. Vpravo dole sa zobrazí upozornenie v tvare bubliny a po kliknutí sa  otvorí internetový prehliadač a bude vyžadovať prihlasovacie meno a heslo, prípadne vložíme inštalačné cd od routra a prevedie nás graficky nastavením. Prihlasovacie meno a heslo nájdeme v obsahu balenia pri routri. Dôležité je zmeniť prihlasovacie meno, heslo a administratívne heslo, kvôli bezpečnosti.

Wi-fi šifrovanie. Je dôležité myslieť aj na to, že signál siaha aj mimo bydliska a kvôli bezpečnosti je dôležité zapnúť šifrovanie. Nastavenie konkrétneho typu šifrovania závisí od typu podporovaného šifrovania, ktoré je na pripojenom notebooku, alebo stolnom počítači. Zvolené heslo je potrebné nastaviť taktiež v každom pripájanom zariadení do siete. Existuje starší štandard kódovania WEP, ktorý by mal byť kompatibilný zo všetkými zariadeniami. Podporuje, ale iba wi-fi štandard G. Novší štandard WPAWPA2. Dôležite je používať heslá bez významu slov a používať rôzne znaky a čísla.

Technológie uľahčenia pripojenia od výrobcov

Asus EZ setup

Belkin Easy setup

 

 

 

 

 

© PCkonfig.sk, kopírovanie a šírenie obsahu bez súhlasu autora je zakázané.

Odporúčame

PCkonfig.sk  
PC zostavy PC zostavy